:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

1403/01/27 15:09:44
طنز نیازمند توجه ویژه به کیفیت محتوا و زبان است
سعید سلیمان‌پور، طنزپرداز: زبان طنز باید بی‌نقص باشد
سلیمان‌پور با اشاره به این‌ که اگرچه افزایش تعداد طنزپردازان امروزه نشانه‌ای از رشد و پویایی در عرصه طنز است اما باید به کیفیت محتوا و زبان طنز نیز توجه کرد، گفت:زبان طنز باید سالم و بی نقص باشد تا بتواند تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و به مخاطبان خنده و شگفتی بیاورد.
به گزارش دبیرخانه جشنواره ملی طنزپهلو، سعید سلیمان‌پور شاعر طنزپرداز، نویسنده در پاسخ به این سوال که آیا از ظرفیت‌های طنز در فرهنگ سازی غفلت شده است، تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های طنز بنا به دوره‌های گوناگون تفاوت داشته است. در دهه اول انقلاب اسلامی، برنامه‌های ویژه کودکان که رویکرد آموزشی داشتند، با طراحی شخصیت‌های نمایشی متنوع، به‌شکل موثر و خلاقانه‌ای با تکیه بر نویسندگان، کارگردانان و بازیگران خلاق از طنز بهره می‌بردند که این روند رفته رفته متوقف یا آن جذابیت و خلاقیتش را از دست داد.

این طنزپردار و نویسنده معتقد است: در دوره‌ای دیگر و در رسانه ملی، فرهنگ رانندگی با پویانمایی‌هایی ارائه می‌شد که شخصیت‌ها و فضاهایی طنزآمیز داشتند و خیلی هم پرمخاطب بودند، در واقع باید گفت مسئولان فرهنگی باید به ظرفیت طنز در بعد فرهنگ‌سازی و آموزش، بسیار جدی‌تر نگاه کنند.

 

سعید سلیمان‌پور، طنزپرداز: زبان طنز باید بی‌نقص باشد

وی افزود: در طول سالیان اخیر اقداماتی برای آموزش طنز صورت گرفته و استفاده از ظرفیت‌های طنز در طول دوره‌های مختلف تفاوت‌های قابل توجهی داشته است. در برخی مواقع، طنز به عنوان یک ابزار قدرتمند برای بیان نظرات بیشتر به کار می‌رفته و در دیگر زمان‌ها کمتر به آن پرداخته می‌شد. دفتر طنز آذربایجان‌غربی محفل‌های کارگاهی طنز را از سال ۱۳۸۹ تا به امروز ادامه داده و در هفته هنر انقلاب امسال، مصادف با سیصدوهشتادمین جلسه آن‌ها شده است. هم‌چنین، نشان می‌دهد که این دفتر طنز تلاش بسزایی برای حفظ و توسعه فضای طنزی در استان خود داشته است. البته باید گفت دفتر طنز تهران امروزه با رویکردی ابتکاری و موثر در زمینه طنز فعالیت می‌کند. با برگزاری دوره‌های آموزشی به نام "قلمه" و کارگاه‌های آموزشی طنز در استان‌های مختلف کشور، فصل جدیدی را در این زمینه آغاز کرده و این اقدامات نشان از توجه و تلاش برای ارتقاء فضای طنزی و افزایش توانمندی‌های طنزوران در سطح ملی دارد.

این طنزپردار و نویسنده با اشاره به وضعیت طنز امروز در کشور گفت: افزایش تعداد طنزپردازان امروزه نشانه‌ای از رشد و پویایی در عرصه طنز است، اما باید به کیفیت محتوا و زبان طنز نیز توجه کرد. استعداد ذاتی مهم است، اما برای بهبود کیفیت طنز، نیاز به یادگیری و تمرین فنون طنزآفرینی است. افرادی که فقط به استعداد ذاتی خود اتکا می‌کنند و از یادگیری و تمرین صرف‌نظر می‌کنند، ممکن است کیفیت آثارشان کاهش یابد.

سلیمان‌پور تصریح کرد: بی‌توجهی به مسائل زبانی ممکن است به کیفیت طنز ضربه بزند. زبان طنز باید سالم و بی نقص باشد تا بتواند تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و به مخاطبان خنده و شگفتی بیاورد. بنابراین، اهمیت آموزش و تمرین در زمینه فنون طنزآفرینی و نیز توجه به بهبود و استفاده صحیح از زبان طنز برای ایجاد آثار با کیفیت و تأثیرگذار بیشتر است.